چرا مدیریت دارایی ثابت در کسب و کارهای کوچک و متوسط دارای اهمیت است؟
چرا مدیریت دارایی ثابت در کسب و کارهای کوچک و متوسط دارای اهمیت است؟

چرا مدیریت دارایی ثابت در کسب و کارهای کوچک و متوسط دارای اهمیت است؟، صاحبان کسب‌وکارها به ندرت می‌توانند در طول سال‌ها فهرست کامل دارایی‌ ثابت خود را نگه‌داری کنند و ارزش واقعی آن‌ها به ویژه دارایی‌های ثابتی که کوچک هستند را محاسبه کنند؛ یک دارایی ثابت بوسیله یک نرم افزار حسابداری کارآمد به راحتی ثبت می‌شود و امکان مدیریت صحیح اموال را به مالکان آن ارائه می‌دهد. ما نیز مشتریان خود را تشویق می‌کنیم که دارایی‌های ثابت را حداقل به طور سالیانه بررسی و ثبت کنند تا از یکپارچگی گزارشات سالیانه بهره‌مند شوند و به همین ترتیب ارزش گذاری دارایی‌ها را با دقت بیشتری انجام دهند.

یک نرم‌ افزار دارایی ثابت

 1. سادگی کاربری سیستم توسط کاربران
 2. یکپارچگی آن با فعالیت‌های جاری و سیستم‌های حسابداری و دریافت و پرداخت
 3. سهولت در فرایند پلاک گذاری و کدینگ اموال
 4. سهولت در نگهداری و گزارش گیری از اطلاعات دارایی‌ها 

را موجب می‌شود.

یک نرم افزار حسابداری قوی و یکپارچه هر جزییاتی از هر فعالیتی که بوسیله کاربران رخ ‌دهد را ردیابی و ضبط می‌کند. به دسترسی‌ها مجوز می‌دهد و به مالکان این امکان را می‌دهد که اطلاعات محرمانه را تنها به افرادی که مورد نظر آنهاست، نمایش دهد. در سیستم دارایی ثابت، مدیران می‌توانند در هر لحظه وضعیت اموال خود را بررسی و ردیابی کنند و حسابداران خیالی آسوده در حساب‌وکتاب‌های شرکت داشته باشند.

چرا شرکت‌ها همواره نسبت به وضعیت دارایی ثابت نگران هستند؟

یکی از مهم‌ترین موضوعات سرمایه‌گذاری که مورد توجه شرکت‌ها قرار گرفته است، نگهداری و مدیریت اموال و دارایی ثابت و برآورد کردن ارزش آنهاست. به همین جهت نظارت صحیح در این حوزه به دلیل مدیریت و جایگزینی به موقع، ایجاد اطمینان از پوشش بیمه‌ای و کنترل مناسب بر ارکان‌های دارایی ثابت و استهلاک ضروری است.
این موضوع باعث شده تا سازمان‌ها، شرکت‌ها و واحدهای تجاری احساس نیاز به سازوکار کنترلی قدرتمند برای مدیریت و اصلاح انحرافات خود در حوزه دارائی ثابت داشته باشند.

اهمیت مدیریت دارایی ثابت

 • بازدهی کسب‌وکار را بالا می‌برد.
 • به سرمایه‌گذاران برای برنامه‌ریزی‌های کوتاه مدت و بلندمدت کمک می‌کند.
 • یک صاحب کسب‌وکار را از ریسک‌های زیادی در امان نگه می‌دارد.
 • شفافیت و اعتماد در یکپارچگی اطلاعات را در بر دارد.
 • موجب محاسبه دقیق سود و زیان شرکت و ارزش ریالی دارایی‌ها می‌شود.
 • امنیت دسترسی به اطلاعات دارایی ثابت را فراهم می‌کند.
 • یک ساختمان خوب، طرح خوب، کارخانه خوب و ماشین آلات خوب، مشتری را جذب می‌کند و برای افزایش فروش موثر است.
 • گزارش‌های صحیح را به صاحبان کسب‌وکار ارائه می‌دهد.
 • معافیت‌های مالیاتی را دربر دارد.
 • موجب پیگیری و ردیابی سریع دارایی‌ها و ارزش‌های آن‌ها می‌شود.

اهمیت ثبت دقیق دارایی ثابت گاهی اوقات توسط کسب‌وکارهای کوچک و متوسط نادیده گرفته می‌شود، به روز بودن و دقت در ثبت دارایی‌ها نه تنها کمک می‌کند تا گزارش‌ها به درستی منتشر شوند بلکه می‌تواند نقش بسیار ارزشمندی در کمک به مالکان کسب‌وکار در برنامه‌ریزی‌های کوتاه مدت و بلند مدت داشته باشد.

بر اساس تجربه ما بیشتر مالکان کسب‌وکارهای کوچک زمانی که با رشد دارایی‌های ثابت مواجه می‌شوند، درصدد کسب راه‌حل مناسب‌تری برای مدیریت دارایی‌های خود هستند.
دارایی‌ها اساساً برای تحقق درآمد کسب‌وکارها، وصول بدهی، نگهداری از مشتریان و مصرف‌کنندگان و رشد ثروت مورد استفاده قرار می‌‌گیرند.
دارایی‌های ثابت شامل زمین، ساختمان، ماشین‌آلات، تجهیزات اداری، اثاثیه و غیره هستند و مدیریت دارایی ثابت موثر و کارآمد به موفقیت هر کسب‌وکاری کمک خواهد کرد.