آشنایی با داده کاوی و مراحل آن
آشنایی با داده کاوی و مراحل آن

آشنایی با داده کاوی و مراحل آن، از گذشته، کسبه بازار توجه بسیاری به تصمیم گیری در رابطه با خرید تعداد و نوع کالای مورد نیاز مردم داشته اند و با توجه به تجربه و شناخت بازار محصولات پرفروش را برای خرید انتخاب می کردند. ولی امروزه باتوجه به گستردگی اجناس، توسعه شهرها، حجم وسیع داده های موجود و بی تجربه بودن کسبه نوپا، تحلیل بازار و استخراج کالاهای مورد نیاز بازار با سیستم های کامپیوتری که توانایی تصمیم گیری نزدیک به تصمیم گیری های انسانی را دارا هستند مورد توجه قرار گرفته است. 

داده کاوی چیست؟

علم داده کاوی عبارت است از استخراج اطلاعات و دانش و کشف الگوی پنهان از پایگاه داده های بسیار بزرگ

درحال حاضر داده کاوی مهمترین فن آوری جهت بهره برداری موثر از داده های حجیم است و اهمیت آن رو به افزونی است. تخمین زده می شود که مقدار داده ها در جهان هر 20 ماه تقریبا دو برابر شود. در یک تحقیق که برروی گروه های تجاری بسیار بزرگ در جمع آوری داده ها صورت گرفت، مشخص شد که 19 درصد از این گروه ها داری پایگاه داده هایی با سطح بیشتر از 50 گیگابایت می باشند و 59 درصد آنها انتظار دارند که در آینده نزدیک در این سطح قرار بگیرند.

در صنایعی مانند کارت های اعتباری، ارتباطات، فروشگاه های زنجیره ای، خرید های الکترونیکی، اسکنرهای بارکد خوان، هر روزه داده های زیادی تولید و ذخیره می شوند و افزایش سرعت کامپیوترها باعث به وجود آمدن الگوریتم هایی شده است که قدرت تجزیه و تحلیل بسیار بالایی دارند بدون اینکه محدودیتی در زمینه ظرفیت و سرعت کامپیوترها داشته باشند. (Knowledge Discovery in Database – KDD)

داده کاوی کمک می کند تا سازمان های (هرنوع سازمانی اعم از سازمان های دولتی، فروشگاه ها، بانک ها و …) با کاوش بروی داده های یک سیستم، الگوهای و رفتارهای آینده را کشف و پیش بینی کنند تا مدیران و ذینفعان بتوانند تصمیم گیری های بهتری انجام دهند. داده کاوی با استفاده از تحلیل وقایع گذشته، رفتار آینده سیستم یا مشتری را پیش بینی می کند و به سوالاتی جواب می دهد که پاسخ آنها در گذشته ممکن نبوده و یا به زمان زیادی نیاز داشته است.

مراحل داده کاوی:

به منظور داده کاوی از ابتدا تا انتها مراحل زیر باید طی شود:

 1. جمع آوری داده های ثبت شده
 2. پیش پردازی داده و تبدیل به داده های قابل پردازش: در این مرحله داده های جمع آوری شده به داده های تمیز و قابل پردازش می شوند. این مرحله ممکن است تا 60 درصد زمان داده کاوی را دربر بگیرد.
 3. مشخص کردن ویژگی هایی که میخواهیم بر اساس این ویژگی ها داده کاوی انجام شود (برای مثال: چه محصولاتی با هم فروش رفته اند یا تنوع کدام محصول را بیشتر کنیم و ویژگی هایی از این قبیل)
 4. اجرای عملیات داده کاوی و جستجو برای یافتن الگوی مناسب
 5. تفسیر نتایج داده ها استخراج نتیجه تحلیل

برخی از کاربردهای داده کاوی:

خرده فروشی: 

از کاربردهای رایج داده کاوی، استفاده از آن در خرده فروشی است که می توان به موارد زیر اشاه کرد

 • تعیین الگوهای خرید مشتریان
 • تجزیه و تحلیل سبد خرید بازار
 • پیشگویی میزان خرید مشتریان از طریق پست (فروش اینترنتی)

بانکداری:

 • پیش بینی الگوهای کلاه برداری از طریق کارت های اعتباری
 • تشخیص مشتریان ثابت
 • تعیین میزان استفاده از کارت های اعتباری بر اساس گروه های اجتماعی

بیمه:

 • تجزیه و تحلیل دعاوی
 • پیشگویی میزان خرید بیمه نامه های جدید توسط مشتریان

پزشکی:

 • تعیین نوع رفتار با بیماران و پیشگویی موفقیت اعمال جراجی
 • تعیین میزان موفقیت روش های درمانی در برخورد با بیماری های سخت